Čarodějnice - S knížkou do života

19.04.2021

Pálení čarodějnic (Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine)


Trocha teorie pro rodiče: 
(informace byly čerpány z časopisu Sluníčko, Meduňka, knihy Malá čarodějka a www.ceske-tradice.cz)

Pálení čarodějnic se odehrává vždy v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý lidový zvyk a zvláštní svátek. O půlnoci před svatým Filipem a Jakubem, kdy měly zlé a nečisté síly moc škodit lidem, se daly nalézt zakopané a před lidmi ukryté poklady. Lidé věřili, že v tuto magickou noc v povětří poletuje spousta čarodějnic letících na sabat (slet čarodějnic). Všechny čarodějnice však nebyly zlé, některé lidem pomáhaly, znaly totiž tajemství bylin a uměly zahánět nemoci a napravovat zlomeniny. (V některých zemích slovo čarodějnice znamená moudrá žena.) S předmájovou nocí byla spojena řada obřadů, magických úkonů, zvyků a pověr, z nichž zůstala až do našich časů uchována tradice ohňů - "pálení čarodějnic". Filipojakubská noc má svůj název podle jmen dvou apoštolů, jejichž svátek se původně slavil 1. května (dnes již v kalendáři tato jména slaví v jiné dny). Lidé se scházeli u zapálených ohňů a slavili příchod jara. Jednalo se o noc, která měla magickou sílu, otevírala bránu květnu - máji.

Pomůcky:

Připravte si s dětmi čarodějné potřeby - košťata, šátky na kostým, čarodědci kalhoty a čepici, kotlík/hrnec, čarovné květiny a propriety (korálky, kostičky, malé hračky).

Rozvíjení řeči a slovní zásoby

Dnes začneme trochu netradičně a to otázkami pro rozvíjení řeči a slovní zásoby.  Poté, co dětem trochu přiblížíte svátek pálení čarodějnic, se jich ptejte na otázky které vedou k vytvoření jejich představy o čarodějnici. (Zkuste používat otevřené otázky, ať děti neodpovídají jen ANO/NE).

Příklady otázek:

Jaký je rozdíl mezi ježibabou a čarodějnicí?
Jakou znáš čarodějnici? (Perníková chaloupka, Malá mořská víla, Honza málem králem, Malá čarodějka)
Kde jsi ji viděl, nebo kde jste si o ní četli?
Co se ti na ní líbilo/nelíbilo?
Byla něčím zvláštní?

Kreslení

Čarodějnici nebo čarodědka si můžete nakreslit. Z knížky Malá čarodějnice víme, že teta Bimbula se začarovávala za černý mrak, takže i černý mrak je čarodějnice. Pro starší děti přikládám návod, jak jednoduše čarodějnici nakreslit. Nad obrázkem si můžete s dětmi povídat, proč je čarodějnice/čarodědek takový, jaký je (barevná postava bude asi hodná, tmavá, ponurá asi zlá). Postavu můžete i pojmenovat a vymyslet ji příběh nebo bydlení.

Básnička

Při básničce můžete obcházet kotlík a dělat, že nad ním čarujete/zaříkáváte.

My dnes máme velký den,

čarodějnic je dnes sněm.
Provětráme košťata,
a naše milá zvířata.
Pavouky a šváby,
to my máme rády.
Třicátého přilétáme,
málo času na to máme.
Patří nám jen jedna noc,
ale stihnem toho moc.

Pokud si chcete zatančit, pusťte si písničku Petra Skoumala Pět ježibab.

Hra na lektvar

Pro mladší děti připravte recept (nakreslete, co a v jakém množství patří do kotlíku. My obarvili rýži potravinářským barvivem a použili červenou čočku). Připravte si kotlík/hrnec, přísady a nechte malou čarodějku/kouzelníka ať podle receptu připraví lektvar. Hrnec odložte (jako že se vaří) a v nestřežené chvíli do něj přidejte nějakou dobrotu ke svačince. Se staršími dětmi můžete zkusit uvařit pudink nebo kaši a nechat je dozdobit třeba podle nakresleného kouzla, čím mají rády (med, ovoce, kakao).

Foukaná

Z papíru vystříhejte pavouky, zatižte je kancelářskou sponkou a postavte na začátek stolu na startovní čáru. Foukáním pavouky posouvejte a soutěžte, kdo bude první. (Usměrňování výdechového proudu vzduchu je jedním z logopedických cvičení).

Poznání kouzelného slova

Domluvte se s dítětem na konkrétním slově, při kterém má tlesknout. Vždy, když vybrané slovo řeknete, mělo by dítě tlesknout. Můžete zkoušet při vaření, čtení pohádky nebo jen při povídání. Určitě si ale vyberte nějakou časově ohraničenou činnost. (Při hře budete trénovat sluchové vnímání stejně, jako když se ptáte, o čem třeba byla pohádka, kterou jste si četli, ale zase jinou formou).

Bramborová čarodějnice

Z brambory vytvoříte hlavu kterou napíchnete na kostru (kříž) z klacíků. Jako oči jsme použili hřebíček, místo pusy brusinku na párátku (dá se použít i želatinový bonbon). Pokud chcete dělat vlasy, můžete použít trávu nebo bavlnky. Kostru jsme obalili starým černým tričkem, ale barevnosti se meze nekladou. Takto vytvořenou čarodějnici pak můžete hodit i do ohně a nechat ji spálit.

Přejeme vám, ať se čarodějnice vydaří a užijete si s dětmi plno zábavy. Doufáme, že se snad už brzy uvidíme naživo.