Nové knihy v nabídce

MĚSTSKÁ KNIHOVNA PŘELOUČ PRO VÁS PŘIPRAVUJE NOVÉ TITULY A ZVE K NÁVŠTĚVĚ 


NAUČNÁ LITERATURA


VOJENSTVÍ

WETTE, Wolfram, 1940-
Rotmistr Anton Schmid : hrdina humanity a zachránce Židů.

Praha : Prostor, 2018. 315 stran : ilustrace, portréty, faksimile.
Pohnuté životní osudy příslušníka německé armády, který se za druhé světové války zasloužil o záchranu Židů. Německý historik v úvodu sleduje život Antona Schmida ve Vídni do roku 1939. Za druhé světové války působil ve Vilniusu, kde bylo jeho úkolem shromažďovat ztracené vojáky. Největší pozornost věnuje autor Schmidtově úsilí o záchranu vilniuských Židů a jeho pomoci zdejšímu židovskému odboji. Za tyto aktivity byl Anton Schmid zatčen a v dubnu 1942 popraven. Práce rovněž přibližuje osudy dalších německých vojáků, kteří pomáhali litevským Židům. Závěr pojednává o Schmidtově odkazu na počátku 21. století.

PSYCHOLOGIE

JELÍNEK, Marian, 1963-
Život na uzdě.

V Praze : Vyšehrad, 2021. 237 stran : ilustrace.
Rozhovory mentálního sportovního kouče a novinářky o psychických problémech a možnostech jejich řešení. Kouč na pozadí svých životních zkušeností naznačuje, v čem se můžeme zlepšit a změnit, abychom byli spokojenější se sebou a s vlastním životem.

ŽIVOTOPISY

ISMAIL, Edna Adan, 1937-
Dar života : porodní asistentka, která postavila nemocnici a změnila svět.

Praha : Ikar, 2021. 358 stran, 6 nečíslovaných stran obrazové přílohy : ilustrace, potréty, faksimile.
Nevšední vzpomínky zachycují životní osudy Edny Adan Ismailové, která jako první somálská dívka získala stipendium na ošetřovatelskou školu ve Velké Británii. Psal se rok 1954 a Edna udělala zásadní krok ke svému velkému snu založit vlastní nemocnici.

MAREŠ, Michael, 1984-
Nápad za miliardu : nejinspirativnější příběhy českých startupistů.

Praha : Kniha Zlin, 2021. 291 stran : barevné portréty. Osobnosti stojící za úspěšnými českými startupy představují své příběhy. Doplňují je rady a tipy, které jednotlivým podnikatelům a jejich firmám pomohly dostat se až na vrchol.

 

KRÁSNÁ LITERATURA


BOHATÁ, Simona, 1965-
Klikař Beny.
Brno : Host, 2021. 363 stran.
Volné pokračování novely Všichni sou trapný. I tentokrát se příběh odehrává na žižkovské periferii během 80. let 20. století. Ušmudlaný, rozpadající se svět dělnických kolonií, hospod a sběrných surovin osmdesátých let minulého století a živoucí svět bizarních postaviček, které jej obývají. Mladík Beny odchází z domu před násilnickým otcem a nalézá útočiště ve sběrně svérázného Fabrikanta. Spolu s invalidou Hanym, fluktuantkou Julčou a bráchou Víťanem tvoří jakousi podivnou rodinu, v níž má každý své tajemství i temné stránky, ale také onu hrabalovskou perličku na dně. Beny se potřebuje vyvázat z vojenské základní služby, vydělat trochu peněz, najít si práci a bydlení a hlavně čas, aby se mohl věnovat své jediné vášni - fotografování. To, co se zdá být dnes banálně jednoduché, představovalo za reálného socialismu raných osmdesátých let dobrodružství na hraně či spíše za hranou zákona. Zvlášť když je vám sotva dvacet a s ničím si moc nelámete hlavu.

HOLZÄPFELOVÁ, Blanka
Jeskyně Aspergerů.
Praha : Pointa, 2021. 85 stran.
Autorka z vlastní zkušenosti popisuje Aspergerův syndrom, který různými způsoby ovlivňuje kvalitu jejího života.

HVÍŽĎALA, Karel, 1941-
Věta jako povolání : nezapomínky.
Praha : Euromedia Group, 2020. 583 stran : ilustrace.
Obsahuje: Osmý den týdne -- Dobře mrtvý dědeček -- Exilový orloj -- Šváb nereptá.
Soubor fejetonů a esejů novináře a publicisty Karla Hvížďaly. Svazek vznikl spojením tří již vydaných knížek, k nimž autor doplnil čtvrtý oddíl Šváb nereptá/Přicházení. Vedle vzpomínkových textů, fejetonů, esejů a portrétů osobností, které jsou autorovi svým způsobem blízké, obsahuje dále úryvky z deníků či rozhovor. Kniha se vyznačuje i tematickou šíří: přináší texty, které vznikly jako vzpomínky na dětství, jako reflexe exilové zkušenosti či jako komentáře k současnému dění.

MARŠÁLEK, Jiří, 1991-
Lenost.
Brno : Host, 2022. 181 stran.
Filozofický román, který se prostřednictvím milostného příběhu propadá k otázkám sebeuvědomění, k úvahám o podobě světa nebo k principům fungování mysli. Muž, který přišel o manželku, se vrací na místo, kde spolu trávili dovolenou. A kde také před lety ztratil iluze o vlastní bezúhonnosti. Řecko a jeho vůně, hotel a podivná netečnost hrdiny uvnitř. V jiném podnebí ho přepadají nové myšlenky a vlivem zdánlivých náhod, křivd a zrad se jeho život přetváří do zcela jiné podoby. Vypadá to, že domů už není návratu.

NABÍDKA UKRAJINSKÉ PRÓZY


PROCHAS'KO, Taras, 1968-
Jetotak.

Červený Kostelec : Pavel Mervart, 2020. 396 stran.
Výběr prózy význačného současného ukrajinského spisovatele obsahuje povídky, eseje i román. Ukrajinský spisovatel Taras Prochasko přepisuje historii rodných Karpat a s nimi celé střední Evropy, ve které je, jak známo, vše provázáno a všechno souvisí se vším. Nepíše ale alternativní dějiny, nýbrž propojuje místa do posloupností a ukazuje, že právě tak vznikají lidské osudy. Jeho román Jinací i esejistické povídky jsou magické, zenové, filosofické, estétské, prodchnuté melancholií a humorem. Autor v nich vede čtenáře borůvkovými stezkami, kolem starých vil po úbočích Karpat, dusnými kupé ukrajinských rychlíků i přítmím pražských kaváren. Ať píše Prochasko o čemkoli, vždycky píše o lásce. Existuje-li něco jako středoevropský magický realismus, pak toto je jeho zásadní kniha.

STRYJOVÁ, Marie, 1931-1977
Mlč.

Benešov : EMAN, 2006. 303 stran.
Převážně autobiografické prózy jsou přímočaré, prosté a hluboce lidské. Sbírka krátkých povídek a črt rodačky z ukrajinské Volyně, v nichž se autorka vrací do doby svého dětství a popisuje uzavřený svět českých osadníků na Ukrajině před válkou i během ní, a jejich život po poválečném přesídlení do Čech.


LITERATURA PRO DOSPÍVAJÍCÍ MLÁDEŽ (YOUNG ADULT)

SVOBODOVÁ, Martina, 1981-
Život je šlehané hruškové pyré.

Praha : Fragment, 2021. 153 stran.
Alegorická, lehce absurdní variace na věčné téma - máme život ve svých rukou, nebo si s námi osud dělá, co chce? Kábus shlíží ze skály na své město a chce skočit dolů. Před jejím záměrem ji zastaví Vísouví a Tempertýna, tajemné bytosti, které jí nabídnou doprovod k poslednímu soudu. Společně pak procházejí městem a objevují jak jeho zákoutí, tak zákoutí Kábusiny mysli. Zažívají bizarní setkání, proplétají se hlouběji neznámými ulicemi a vzpomínkami. Jejich cesta je zároveň cestou životem, během níž se učí pochopit svět a jeho smysl. Co bude na jejím konci?

LITERATURA PRO DĚTI A MLÁDEŽ


BRAUNOVÁ, Petra, 1967-
Nejdůležitější na světě je kouzelné jablko.
V Praze : Albatros, 2021. 84 stran : barevné ilustrace.
Příběh o kouzelné síle fantazie a jednoho červeného jablíčka. Maruška chodí do druhé třídy, ráda si povídá s vymyšlenými postavami a ztrácí se v představách, které jsou víc než skutečné. Její kamarádka Veronika by to taky chtěla umět, a tak ji Maruška na jednu výpravu do světa fantazie vezme s sebou. Když se vrátí, něco je jinak - v Maruščině kapse se objeví červené jablíčko a neobyčejné příhody na sebe nedají dlouho čekat...

BŘEZINOVÁ, Ivona, 1964-
V pasti dravé řeky.
V Praze : Albatros, 2021. 114 stran : ilustrace. (Go! - Gang odvážných).
Další kniha z volné série příběhů dětí, které jsou nuceny bojovat o přežití. Napínavé i poučné čtení tentokrát o kamarádech, kteří bojují s nebezpečnou vodou. Šestici kamarádů z Gangu odvážných zastihne při výletu do soutěsek v Hřensku blesková povodeň. Říčka Kamenice se v náhlé průtrži prudce vzedme a připraví návštěvníkům smrtelnou past. Podaří se Marianě, Alfě, Betě, Timovi, Jonášovi a Hardymu vyváznout se zdravou kůží? A co se stane, když déšť nezeslábne a voda postupně začne zvedat i hladinu Labe.