Nové knihy v nabídce

MĚSTSKÁ KNIHOVNA PŘELOUČ PRO VÁS PŘIPRAVUJE NOVÉ TITULY A ZVE K NÁVŠTĚVĚ

NAUČNÁ LITERATURA


Vojenství, politika

STEHLÍK, Eduard
Češi proti Hitlerovi.

V Praze : Vyšehrad, 2021.
Vojenský historik se v rozhovorech zaobírá nejen československým historickým vývojem v letech 1935-1945, ale i činností našeho domácího a zahraničního odboje během nacistické okupace.

ŠPITÁLNÍKOVÁ, Nina
Svědectví o životě v KLDR.

Praha : NLN, 2020.
Rozhovory se sedmi severokorejskými uprchlíky, kteří přibližují svůj každodenní život v Korejské lidově demokratické republice.

ŠTVERÁK, František
I zvíře mělo více útrpnosti než člověk : paměti pátera Františka Štveráka, vězně nacistického a komunistického režimu.

Praha : Ústav pro studium totalitních režimů ; Brno : CDK, Centrum pro studium demokracie a kultury, 2020.
Vzpomínky katolického kněze Františka Štveráka, který byl vězněn v dobách nacistické okupace i komunistického režimu.

Sociologie

KOUKOLÍK, František
Chlap kousl psa : lidé v roce 2021.

Praha : Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2021.
Kniha je souborem padesáti drobných zamyšlení inspirovaných statěmi a články z významných světových časopiseckých zdrojů. Přístupnou formou zprostředkovává i obtížnější poznatky o lidském mozku, o vztahu mozku a mysli, vědomí a sebeuvědomění, a také zjištění vypovídající o nikoli snadno a přesně oddělitelné hranici mezi člověkem a jinými živými tvory, mezi člověkem a neuronálním objemem i těch nejnižších živočichů. Zasazuje člověka do celku evoluce přírody a evoluce

Chovatelství

MACHEK, Jiří
Kladrubáčci : Emilka se vrací

Opava : Foto & nakladatelství Ing. Dalibor Gregor, 2018.

MACHEK, Jiří
Starokladrubští koně ve světě

Opava : Foto Gregor, 2019. Vydáno u příležitosti výročí 440 let založení dvorního hřebčína

Dějiny

IZDNÝ, Jakub
Ludmila : kněžna a světice.

Praha : NLN, 2020.

VODIČKA, Pavel
Války růží : střet Lancasterů a Yorků 1455-1485.

Praha : Epocha, 2021.
Polozapomenuté války ; svazek 48.). Příčiny, průběh a výsledky ozbrojeného zápasu, který se odehrál v Anglii během druhé poloviny patnáctého století mezi rody Yorků a Lancesterů.

Životopisy

GRACLÍK, Miroslav
Hana Hegerová : královna šansonu.

Praha : MV ve spolupráci s Knihy Dobrovský s. r. o., 2021.

HORÁKOVÁ, Daňa
O Pavlovi.

Praha : Torst, 2020.
Vzpomínky české novinářky, prozaičky a kulturní organizátorky Dani Horákové na léta strávená s jejím manželem, filmovým režisérem, scenáristou a prozaikem Pavlem Juráčkem.

KINSKÝ, Constantin Norbert
Všechno je dar.

Praha : Euromedia Group, 2020.

VORÁČ, Jiří
Vojtěch Jasný : filmový básník v exilu.

Brno : Host, 2020.
Kniha sleduje autorův dobrodružný život a jeho košaté dílo v příslušných historických a kulturních souvislostech, přičemž vychází z původního archivního výzkumu a pracuje s konceptem vzájemného působení odborné studie a osobního svědectví. Skládá se ze dvou hlavních oddílů: první obsahuje životopisné pojednání rozvinuté případovými studiemi, druhý oddíl tvoří kritická edice Jasného exilových pamětí a dalších děl. Nedílnou součástí je obsáhlá filmografická, fotografická a dokumentační příloha.

HUTTON, Jim
Mercury a já.

V Praze : Slovart, 2020.
Autobiografické vyprávění Jima Huttona, přítele a partnera frontmana britské rockové kapely Queen, Freedieho Mercuryho, přináší otevřené paměti intimního vztahu mezi oběma muži.. Dvanáct kapitol vzpomínek a historek ze života Freddieho Mercuryho doprovází řada fotografií převážně z archivu autora.

KRÁSNÁ LITERATURA


BLANKMAN, Anne
Černobylské dívky.

V Praze : CooBoo, 2021.
Young adult román o černobylské havárii a životě v Sovětském svazu z pohledu dvou dospívajících dívek. Román o útrapách dospívání v totalitním režimu a o síle přátelství, které nám pomůže překonat životní těžkosti.

TOPOL, Filip, 1965-2013
Kilián Nedory.

Praha : Knihovna Václava Havla, 2020.
Soubor textů Filipa Topola o jeho legendárním a tajemném "příteli" Kiliánu Nedorym, které ve valné většině nebyly publikovány. První část knihy tvoří novela Jámy a vítr, druhá pak konvolut črt, písňových textů, básní a próz. Postava Kiliána Nedoryho, Topolova vnitřního alter ega a imaginárního kamaráda, se veřejně poprvé představila roku 1989 ve stejnojmenné písni. O tomto křehkém mladém muži procházejícím 80. a 90. léty české reality, dvojsečném zrcadle, v němž se Filip Topol pozoroval, zamýšlel napsat rozsáhlejší prózu a nejvíce se tomuto záměru přiblížil novelou Jámy a vítr, která tvoří první a nejrozsáhlejší text knihy.

GEBRIAN, Adam
Tři měsíce v Barceloně.

Praha : Euromedia Group, 2021.
Pohled českého architekta na veřejný prostor, stavby a méně známá místa v Barceloně. Autor pobýval v Barceloně po tři měsíce roku 2018 spolu se svou manželkou a malým synem. Knížka zaznamenává soužití otce a syna a jejich společné poznávání zajímavých lokalit města. Stručné reflexe míst a staveb, které spolu navštívili, jsou doplněny barevnými fotografiemi.

HESSION, Rónán
Leonard a Hladový Paul.

Brno : Host, 2021.
Příběh dvou milých svobodných třicátníků, v jejichž obyčejnosti se však skrývá neobyčejná síla. Leonard se živí psaním encyklopedií pro děti a touží po někom, s kým by mohl společně žasnout nad krásou všehomíra. Hladový Paul je naopak se svým životem spokojený beze zbytku -- je chodícím ztělesněním bytí v přítomném okamžiku. Oba přátelé se pomocí humoru, deskových her a ticha snaží proplout bouří života v jednadvacátém století a uchránit si to nejcennější -- radost z každé, i té nejobyčejnější chvíle.

MURAKAMI, Haruki
Tancuj, tancuj, tancuj.

Praha : Odeon, 2021. Tento román je volným pokračováním Murakamiho bestselleru Hon na ovci a v podstatě se jedná o závěrečný díl tetralogie, z níž první dva díly (Poslouchej, co zpívá vítr a Pinball) u nás dosud nevyšly.

SCHLINK, Bernhard
Barvy loučení.

Praha : Odeon, 2021.
Loučení má mnoho tváří. Loučíme se s mrtvými - s rodiči, sourozenci, s milovanou ženou. Loučíme se s přáteli, známými, kolegy. Pomůže, je-li člověk přítomen umírání? Víme, že se s blízkým člověkem máme rozloučit. Ale tohle vědomí ještě samo o sobě není rozloučením. Rozloučení zařídí jen čas. Barvy loučení tvoří devět povídek, jejichž tématem jsou závažné události nebo momenty ve vztazích, které mají původ v minulosti, ale vyjdou na povrch až po letech. Teprve tehdy nastává rozloučení buď přímo s dotyčným člověkem, nebo s vlastní mylnou představou o něm... Někdy nás loučení hluboce zasáhne. A někdy nás osvobodí. Nový povídkový soubor Bernharda Schlinka je mistrovským dílem: klade zásadní otázky a neváhá na ně odpovídat.

LITERATURA PRO DĚTI A MLÁDEŽ


PAŘÍZKOVÁ, Tereza
Stela a 16 huskyů.
Praha : Euromedia Group, 2019.
Příběh vypráví desetiletá Stela, jež prožívá společně se svým tatínkem a psí smečkou huskyů napínavé dobrodružství. Stela, žijící se svým tatínkem a dědečkem v Osmihorkách, je milovnicí knih Jacka Londona. K velké radosti se její tatínek mašér rozhodne pořídit si smečku štěňat huskyů, které začínají vyhrávat závody psích spřežení. Stela mu s nimi pomáhá a prožívá všechny radosti i starosti. To ovšem neví, že na ni čeká obrovské dobrodružství, když k desátým narozeninám dostane v obálce letenku na Aljašku, aby se společně s tátou, strejdou Edou a dědečkem vypravili na nejnáročnější závod psích spřežení na Yukon Quest.

BACON, Lee
Poslední člověk.
V Brně : Jota, 2020.
Úsměvné sci-fi dobrodružství odehrávající se v budoucnosti na planetě Zemi, kde vládu převzali roboti a lidstvo je již vyhubeno. Zemi ovládají roboti. Jsou inteligentní, mírumilovní, zodpovědní - modrá planeta se nemohla dostat do lepších rukou. A to jen díky tomu, že roboti v pravý čas odstranili lidi. Bez lidí je světu mnohem lépe. To mají zakódováno i XR_935, Ceeron_909 a SkD_988, dokud jednoho dne náhodou nenarazí na lidské mládě s označením Emma, které je podle všeho poslední svého druhu. Přesto se odhodlaně vydává na cestu za tajemným cílem, a XR & spol. podniknou po boku lidské dívky nejnepředvídatelnější dobrodružství svého robotického života.

NAVRÁTILOVÁ GARGULÁKOVÁ, Magda
Kniha plná protikladů.
V Praze : Albatros : 2021.
Obrázková kniha přináší na každé dvoustraně množství věcí, které se v něčem zásadně liší, ať už jsou malé nebo velké, horké nebo studené.

WOHLLEBEN, Peter
Půjdeš s námi ven? : objevitelské výpravy za přírodou ve městě.
Brno : Kazda, 2021.

Knihy pro společné čtení s rodiči


TŘEŠTÍK, Michael
Umění vnímat umění pro děti a rodiče.
Praha : Motto, 2019.
Kniha vedená formou dialogu poučeného dospělého s dítětem se snaží příblížit a pochopit umělecká díla napříč staletími. Průvodce uměleckými díly a styly se pokouší podělit se s čtenářem o své osobní a bezprostřední vnímání obrazů, soch, které je vždy subjektivní, přesto se kniha snaží předat obecné poselství dětem, ještě nezasvěceným do tohoto světa, zprostředkovat jim základní orientaci v umění. Kniha je členěna do pěti částí, které doplňují umělecké reprodukce.