Co se v knihovně děje, když je pro veřejnost zavřená?

23.03.2020

Z důvodu nouzového stavu byla i naše Městská knihovna Přelouč do odvolání uzavřena. Knihovnice však nezahálí a věnují se činnostem, které nejsou na první pohled veřejnosti zřejmé. Knihy je potřeba udržovat v dobrém stavu, aby si je čtenáři mohli vypůjčit, hned jak to bude možné. Proto čas, kdy čtenářům nemůžeme poskytovat výpůjční službu, věnujeme přeznačování štítků na knihách, opravám "nemocných" knih a čištění či výměně jejich obalů.

Mezi další práce knihovnic patří příprava souborů knih k rozvozu do našich střediskových knihoven. Jedná se o Místní knihovny - Klenovka, Lohenice, Mělice, Štěpánov a Tupesy, a Obecní knihovny Břehy a Valy. Čtenáři v těchto knihovnách mají k dispozici 3-4x ročně (dle zájmu) soubor čítající vždy 60 a více svazků knih. Termín prvního letošního rozvozu byl stanoven na 24.3.2020, z důvodu nouzového stavu však byl odložen na neurčito. Čtenáři si tak na novinky budou muset ještě nějaký čas počkat, nicméně vše je připraveno...

Kromě knihovnických prací nás ovšem neminou ani práce administrativní. V rámci splnění všech náležitostí ohledně GDPR měníme stávající přihlášky čtenáře na smlouvy čtenáře. Než nás však naši čtenáři v knihovně navštíví, je nutno mít smlouvy předepsané, abychom zvládli nápor, až nouzový stav skončí. Doufejme, že se již brzy se čtenáři ve zdraví shledáme.