Podzimní tvoření

08.11.2021
V Městské knihovně Přelouč máme rádi všechna roční období. Podzim třeba právě proto, že je všude spousta dýní. A s těmi se dají dělat úžasné věci. I když je třeba dodržet řadu hygienických omezení a opatření, venkovní akce se pořádat dají. Proto jsme v neděli 24. října pro děti z projektu S knížkou do života (Bookstart) i pro veřejnost připravili DÝŇODLABÁNÍ. V prostoru za Občanskou záložnou mohli návštěvníci akce vydlabat dýni podle své fantazie, projít si parkem hravou bezkontaktní podzimní stezku s veselými úkoly nebo si vyrobit v naší dílničce krásnou maličkost s motivem nadcházejícího Halloweenu. Proti podzimnímu chladu nás statečně chránila pojízdná kavárnička Kafé Lili svou nabídkou horké kávy, čokolády, pečeného čaje a nějakých těch dobrot k tomu. A když přidáte veselé dovádění dětí, zápal pro dlabání dýní a krásné slunečné počasí, vyšla nám akce jako malovaná. Děkujeme všem, kteří přišli, a doufáme, že si DÝŇODLABÁNÍ užili jako my.

Pro ty, kteří se z nějakého důvodu nemohli zúčastnit této pohodové akce, máme připraveny návody na podzimní tvoření.

Lucerna MUMIE

Materiál: sklenice od kompotu, gáza, lepidlo (doporučujeme Herkules), štětec na lepidlo, papír na oči a ústa, nůžky, pastelky

Postup: Horní část sklenice, kde má být víčko, potřete lepidlem v šíří gázy. Přiložte gázu a obtáčejte sklenici směrem dolů. (Vždy, když se dostanete na nepomazanou část, sklenici podmázněte lepidlem a pokračujte dál. Čím více vrstev gázy dáte, tím méně bude lucerna prosvítat. Nakonec na papír nakreslete oči a ústa, vystřihněte a nalepte na lucernu. Nebo použijte fix a nakreslete přímo na gázu.

Papírová lucerna DÝNĚ

Materiál: oranžový tvrdý papír, průsvitný papír, pastelky, nůžky, lepidlo (stačí v tyčince)

Postup: Na tvrdý papír nakreslíte tvar dýně a vystřihnete. Vyznačte si a vystřihněte otvory pro oči, pusu a nos. Podle velikosti vystřihněte průsvitný papír tak, aby kryl vystřižené otvory. Můžete ho i vybarvit pastelkami, aby byla dýně veselejší (nebo strašidelnější). Do dolní části nalepte stojánek z proužku tvrdého papíru, aby lampička stála. Stačí už jen vložit svíčku ve skleněném kalíšku či "stálesvítící" svíčku na baterky.

TRPASLÍČEK s vousy z podzimního listí

Materiál: šablona trpaslíka, pastelky, nůžky, lepidlo (stačí v tyčince), lístky na fousky

Postup: Vytiskněte šablonu a vymalujte (proužek nemusíte), čepičku a proužek vystřihněte. Proužek papíru slepte do kroužku (jako prstýnek) a nalepte na místo, kde má trpaslíček krk. Na hlavu dolepte listí jako fousky a přilepte na kroužek z papíru. Při pohybu se bude trochu kývat. Jak budou trpaslíčkovi vousy usychat, budou se kroutit.

HOUSENKA z listů

Materiál: kartón na hlavičku (dá se použít i brambora), špejle, pastelky, korálek, listí

Postup: Na karton si nakreslete hlavu housenky (můžete obkreslit dno sklenky a přikreslit tykadla nebo je nahradit chlupatým drátkem). Hlavu vybarvěte. Pokud se rozhodnete použít bramboru, ozdobte si ji, fantazii se meze nekladou. Při procházce nasbírejte listí a napíchejte je na špejli. Ideální je špejle se špičkou. Nasaďte hlavu na špejli s listím. Jako nos housenky a zároveň ukončení špejle použijte korálek, který nám špičku zakryje. Aby listí z konce špejle nepadalo, použijte kousek kartonu nebo modelíny.

DUCH

Materiál: barevný papír, lepidlo, krupice (hrubá mouka, ovesné vločky), hluboký plech

Postup: Na papír naneste lepidlo ve tvaru ducha a výtvor posypejte moukou. Po zaschnutí sklepněte přebytečnou mouku a máte hotovo.

Budeme rádi, když se s námi o vaše výtvory podělíte na FCB ve skupině S knížkou do života nebo na fb stránce Městská knihovna Přelouč. Případně nám fotografie pošlete na knihovna.prelouc@tiscali.cz