Jak se chodí do knihovny

17.03.2023

Ještě si v tomto jarním čase dovolíme malou vzpomínku na únor. Měli jsme v knihovně vzácnou návštěvu. Naši přátelé z Klubu aktivní senior Přelouč (KLAS) si u nás dali sraz, aby si společně povyprávěli o knihách, které zrovna čtou, nebo jim připadají zajímavé. V běžném provozu knihovny není jediný den, kdy by alespoň jeden z našich návštěvníků neupozornil na fakt, že došel do knihovny jen tak tak. Dýchací nebo pohybové omezení mu v tom málem zabránilo. Není mimořádná ani situace, kdy z chodníku před Záložnou volají ti, kteří už prostě těch 22 schodů nezvládnou. Což o to, seběhneme dolů, doneseme nové knihy, přečtené si od nich vezmeme, někdy doneseme novou zásobu čtení klidně až do místa bydliště. Ale teprve při návštěvě KLASu, kdy se seniorů sešlo opravdu hodně ve stejnou chvíli, bylo jasně znát, jak moc je těch 22 schodů zejména pro starší občany omezujícím faktorem. Co je jim platné, že oči ještě slouží a mají na čtení víc času, když prostě do knihovny nedojdou.
Takže jak se chodí do knihovny? S nadějí, že se časem dočkáme bezbariérového přístupu v novém komunitním centru. Jen nevíme, jestli není reálnější naděje na omládnutí a uzdravení neduhů stáří. Doufejme, že se dočkáme alespoň té bezbariérovosti.