Jaro - S knížkou do života

19.03.2021

Ve vzduchu už je cítit jaro. Pravdou je, že přes roušky a respirátory si jeho vůni moc neužijeme. Ale radost z prvních rozkvetlých květin si ani tak zkazit nenechme a mějme při svých procházkách oči i uši otevřené.

FRANTIŠEK HRUBÍN 

NA JAŘE 

Na jaře, když kvete sad,
na světě je každý rád,
včelky, housátka,
děti, kuřátka,
motýli a ptáci,
i ti poškoláci,
ti se teprv budou hnát
na sluníčko ven -
na světě je každý rád,
když je krásný den.

Básničku z knížky ŠPALÍČEK VERŠŮ A POHÁDEK si můžete číst a do rytmu tleskat nebo dupat. Případně dupání a tleskání střídat. Na rytmickou říkanku navažte povídáním o jaru (jak ho poznáme, čím se liší od jiných ročních období, co se dětem na jaru líbí nejvíc).

ZVÍŘÁTKA

K jaru zvířátka neodmyslitelně patří, je to čas mláďátek. Můžete si vyrobit kartičky se zvířátky a mláďátka přiřazovat k jejich rodičům. Pokud nedisponujete tiskárnou, zkuste si zvířátka nakreslit nebo si je ukazujte v knížkách a povídejte si o nich. 

Opakujte si zvuky, kterými zvířátka "mluví" - zkuste si hru, kdy spolu budete chvíli komunikovat jako vybrané zvířátko. Jen pozor, děti někdy protahují hru déle, než by rodiče chtěli. Jako zvířátka nemusíte jen mluvit, ale i chodit. Hra Honzo, vstávej! je na zvířecí kroky jako dělaná. Záleží na vás, zda budete hru hrát otočeni zády k dětem a soutěžit, kdo bude u vyvolávače první, anebo budete trénovat i počty. Můžete počítat, kolik zvířecích kroků je třeba, abyste doma přešli pokoj nebo venku na procházce od stromu ke stromu.

Malá nápověda:

 • medvědí - kývavé kroky s brumláním
 • čapí - dlouhé kroky s nataženýma nohama a rukama, napodobujeme klapání zobáku
 • sloní - dlouhé nemotorné kroky, ruce si zamotáme a naznačíme chobot
 • opičí - legračně poskakujeme a škrábeme se na hlavě
 • krabí - otočíme se bokem, ale jdeme dozadu krok-sun-krok a cvakáme klepety
 • račí - malé krůčky dozadu a cvakáme klepety, nebo na čtyřech zády k zemi pozadu
 • slepičí - malé kroky, kokokodááááák
 • mravenčí - krůčky, kdy se špička posune jen do půlky druhého chodidla
 • vrabčí - poskakování, čiřikání
 • žabí - do dřepu a skákat, kvákat
 • hadí - plazení se ssssssssssss

CITRONOVNÍK

Nejen zvířátka patří k jaru. Rostlinám začíná vegetační doba a tím i nejpříznivější období pro jejich růst a vývoj. Tentokrát jsme čerpali z časopisu Ben Já Mína návod na vypěstování citronovníku. Semínka k jídlu asi doma klíčíte pravidelně, ale vypěstovat si svůj vlastní citronovník, to už je výzva! Budete potřebovat: citrón, květináč, zeminu, vodu a mikrotenový sáček. Semínka citrónu opláchněte a osušte, zasaďte do květináče a pokropte. Květináč zakryjte sáčkem, do kterého udělejte pár malých dírek (vytvoříte miniskleník). Ponechte ho na teplém a světlém místě. Pravidelně jej zalévejte a za 2 -3 týdny můžete očekávat první klíčky. 

 VERTIKÁLNÍ KLÍČENÍ NA OKNĚ

Dalším zajímavým druhem klíčení je klíčení na okně. Potřebujete k tomu: pevný průhledný plastový sáček, tmavý ubrousek, fazole nebo hrách, sešívačku nebo jehlu a nit, dvě dřívka, izolepu, vodu. Do sáčku vložíte ubrousek a prošijete (sešívačkou nebo nití - aby semínka nepropadla až dolů) boky zpevníte dřívky, aby sáček držel tvar. Do sáčku dáte semínka a připevníte na okno ke sluníčku se semínky směrem do bytu. Semínka vlhčíte a pozorujete, jak klíčí a rostou kořínky. Pozor, na světlém ubrousku by klíčení nebylo vidět.

POHÁDKY

Pro doladění atmosféry můžete zhlédnout večerníčkovou pohádku Jak Křemílek a Vochomůrka zasadili semínko

Pokud se chcete seznámit se staročeskými tradicemi ohledně Velikonoc, doporučujeme 5. díl Chaloupky na vršku - Jak se pomlázky ztratily 

TVOŘENÍ

Na závěr ještě přikládáme pár nápadů na jednoduché jarní tvoření, čerpaných z časopisu Sluníčko. 

PROSBA NA ZÁVĚR

Původně jsme uvažovali, že Vás poprosíme o velikonoční papírová vajíčka či zvířátka, kterými ozdobíme některý ze stromů před knihovnou. Vzhledem k situaci jsme však zdobení stromu přesunuli na Den země 22.4.2021, kdy bude slavnostně sázen i nový strom v rámci ankety Nejkrásnější strom Přelouče 2021. Prosíme vás tedy o výrobky/obrázky s jarní tématikou, které budeme moci na strom pověsit. Výrobky můžete dávat do schránky Městské knihovny Přelouč v budově Občanské záložny (horní schránka hned za dveřmi).