Lední medvědi - S knížkou do života

27.01.2021
Je nám líto, že se v současné době nemůžeme scházet v rámci projektu S knížkou do života ani při jiných kulturních či vzdělávacích akcích. Bohužel není umožněn ani volný výběr knih a tak se Vaše návštěva v knihovně odsouvá na neurčito. Ale nezoufejte, Petra Šitler si pro Vás a Vaše děti připravila aktivity na téma ledních medvědů. Pokud tedy máte chuť, můžete si vyzkoušet program schůzky S knížkou do života doma. A třeba vás napadnou i jiné úkoly či otázky. Budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu.
Připravili jsme pro vás text z knížky Co mají na práci myšky a myšáci od Robina Krále. U textu jsou náměty o čem si s dětmi povídat. Obrázek Gabriela Filcíka byl doplněn možnými úkoly na hledání a otázkami. Pokud s dětmi nechcete koukat do počítače, použijte jiný obrázek, který máte doma. Jako odměnu si můžete vytvořit vlastního ledního medvěda.

Základní informace a tipy jak lední medvědy dětem přiblížit


27. února nás čeká mezinárodní den ledních medvědů. Jeho vyhlášením se upozornilo na jejich ohrožení (co je ohrožení). Jejich životní prostor je ledový pokryv Arktidy, který ubývá vzhledem ke znečištění planety (proč si myslí, že je planeta znečištěná, co děláte doma pro to, aby nebylo tak velké znečištění).

Lední medvěd je sice bílý, ale má černou kůži, díky které vstřebává lépe teplo (rozdíl mezi černou a bílou barvou v létě, povídání si o barvách, lední medvěd s růžovou srstí, výhody, nevýhody). Jeho chlupy jsou duté a průhledné (chlupy jsou jak skleněná brčka).

V kohoutku může medvěd měřit až 1,6 metru, délka těla činí přibližně 2,5 metru, a stojí-li na zadních nohou, dosahuje výšky okolo 2,4-3,3 metru. Samec může vážit 300-800 kg. Samice jsou výrazně menší a váží okolo 150-300 kg (přirovnání ke známým věcem - je vysoký jako maminka, těžký jako auto, když si stoupne na zadní tak je větší než dveře).

Medvědi dokážou přeskočit až čtyřmetrové díry v ledu a vyšplhat na téměř kolmé kry (překážková dráha v možnostech bytu). Medvěd je také, v případě potřeby, velmi rychlý, dovede vyvinout rychlost až 40 km/h (zkusit jak nejrychleji dokáže kdo běžet). Medvědi jsou též zdatní plavci. Dokáží plavat až deset dní v kuse a urazit při tom stovky kilometrů (u nás funguje na zkrácení dlouhé chvíle hraní ve vodě i přes den). Za potravu jsou ochotni putovat až stovky dní (pomoc při vaření).

Úkoly k obrázku

Najdi na obrázku MEDVĚDA, který skáče na lyžích, opaluje se, staví sněhuláka, sáňkuje, plave.

Najdi na obrázku STROJE - umíš je spočítat, znáš je, k čemu se využívají.

Poznáš SPORTY na obrázku?

Obrázek Daniel Filcík
Obrázek Daniel Filcík

Tvoření - lední medvěd z vaty

Potřeby: papír, lepidlo, vata, černá pastelka/fix, nůžky

Na papír nakreslete obrys hlavy medvěda a děti do hlavy nalepí vatu. Vy nebo děti nakreslete a vystřihněte oči a čumák a nalepte na vatu.

Tvoření - medvídek z novin

Potřeby: leták/noviny, nůžky, lepidlo, modrý a bílý papír, černá pastelka/fix

Z bílého papíru utrhněte pruh, který bude sloužit jako sněhový podklad pro medvídka. Pruh nalepte na kraj modrého papíru. Po zaschnutí nalepte část medvěda z novin hlava, tělo, ouška a čumák. Oči a čumáček můžete dokreslit nebo nalepit, pusinku spíš dokreslete. Kolem medvídka můžete bílou barvou vytvořit vločky, nebo pokud máte raznici na malé vločky, můžete je dolepit.

Na horách 

(z knihy Co mají na práci myšky a myšáci, Robin Král)

Lední medvěd je tvor zimní.

Když ho potkáš, tak si všimni,

jak je krásně chundelatý.

Nosí teplé bílé šaty.

Každý, kdo ho pozná blíže,

zjistí, že má moc rád lyže

a že hory dobře zná.

Pěstuje tam zimní sporty

od prosince do března.

S nadšením a bez námahy

sjíždí všechny prudké svahy.

Když je na to správný sníh,

tak i skáče na lyžích.

Také bruslí, až led stříká,

v údolíčku u rybníka.

Je to fanda do hokeje,

když dá góla, tak se směje.

Medvědice, ta se radši

sluní, co jí síly stačí.

Medvídě zas nejvíc láká

zkoušet stavět sněhuláka

nebo lovit ryby v ledu.

Tak to chodí u medvědů.

Má rád lední medvěd zimu nebo teplo?

Co máš radši ty a proč?

Jaké zimní sporty znáš?

Jaký je rozdíl mezi letním a zimním oblečením?

Pamatuješ si, co loví medvědi v ledu?