Literární podvečer

26.02.2024

Březen je měsícem knih a čtenářů už mnoho a mnoho let. Kdy jindy tedy uspořádat setkání milovníků knih s jejich oblíbenými autory. Již několik let se snažíme na tato společná setkání zvát začínající spisovatele z toho nejbližšího okolí našeho města.

Naše knihovna je na takové setkání sice příliš malá, ale vinárna a galerie Kotýnek není naštěstí příliš daleko a je velmi útulná a pohostinná. Proto Literární podvečery pořádáme právě tam a nebylo tomu jinak ani letos. Pozvali jsme dva mladé autory. Každý patří do úplně jiného literárního šuplíku a skvěle se tedy doplňovali.

První část podvečera patřila mladé cestovatelce a autorce cestopisu Jednou se mi splní sen Tereze Košnařové. Vzala nás ve svém vyprávění a promítání fotografií až do dalekého Nepálu, kde působila jako dobrovolnice v místní škole, a ještě kousek dál do Indie, kam se pak ještě vypravila.

Ve druhé části programu jsme se vrátili do Přelouče, ale čekalo nás cestování časem. Spisovatel Michal Zmítko nedávno vydal napínavý historický román Meč pro krále. Přelouč ve 14. století je přesně tím místem, kde se jeho příběh odehrává a kam nás zavedl.

Obě setkání jsme si všichni užili a dovolím si na závěr radostnou poznámku, že náš region je na mladé, talentované autory tak úrodný, že když máme každý rok vybrat pro Literární podvečer jen dva, bývá to těžký úkol.