Masopust - S knížkou do života

18.02.2021

Masopust je období, které začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a trvá až do začátku postní doby. Slaví se však především jeho závěrečné tři dny. Letos vychází takto: Tučný čtvrtek 11. února, Masopustní neděle 14. února 2021, Masopustní úterý 16. února 2021, Popeleční středa 17. února 2021. Je to období plesů a maškarních rejů. Aktuální situace bohužel nepřeje bujarým veselicím a masopustním průvodům, ale vy si malý maškarní bál můžete uspořádat doma.

Začněte trochu netradičně a pusťte si pohádku z večerníčku Chaloupka na vršku - Jak to bylo o Masopustu. V pohádce děti uvidí přípravu na masopust, masopustní průvod a je zde i vysvětleno, co masopust je. A o čem si po pohádce můžete povídat? (rozvíjíte slovní zásobu a zároveň zjistíte, zda děti pohádku vnímaly nebo jen pozorovaly barevné obrázky). O čem pohádka byla, co tam bylo za postavy, kdo se jim líbil a kdo naopak ne. Líbily se dětem nějaké kostýmy? Připomínaly jim něco? Mladším dětem asi karneval nepřipomenou, ale i tak si malý maškarní ples můžete s dětmi uspořádat doma. Připravte malé pohoštění, třeba místo odpolední svačiny - nakrájejte pečivo, které děti mohou namazat a ozdobit jako jednohubky (procvičíte jednou motoriku - koordinace ruka-oko). Dohodněte se, zda si uděláte ples sváteční nebo karnevalový. Vyzdobte si byt balónky, krepovým papírem či obrazci vystřiženými z barevného papíru. Je třeba vytvořit i masky (procvičíte jemnou motoriku - koordinace ruka-oko). Z útrob vašich skříní pak můžete použít různé kousky oblečení (i ty nebo právě ty, které už byly připraveny k vyřazení) a vyrobit si škrabošku z papírového talířku nebo obkreslených rukou.

Pro zábavu si z barevných papírů, čtvrtek a špejlí můžete vytvořit i rekvizity na foto koutek.

Odvážnější rodiče mohou dětem půjčit barvy na obličej (já půjčuji své malování - lépe se smývají) a nechat pomalovat celou rodinu. Pro děti i dospělé je velmi zábavná foukací hra: Brčkem foukáte do pírka/kousku papírku a soutěžíte, kdo rychleji přefoukne stůl. Hra se dá hrát i s pingpongovým míčkem (logopedická průprava).  A také si spolu můžete zatančit:

Kalamajka (otáčení v bocích a podřep do rytmu) mik, mik, mik (dupání do rytmu),

oženil se (otáčení v bocích a podřep do rytmu) kominík (dupání do rytmu).

Vzal si ženu (otáčení v bocích a podřep do rytmu) Elišku (dupání do rytmu),

v roztrhaném (otáčení v bocích a podřep do rytmu) kožíšku (dupání do rytmu).

Kalamajka (otáčení v bocích a podřep do rytmu) pěkná věc (dupání do rytmu),

když je zima (otáčení v bocích a podřep do rytmu) šup na pec (dupání do rytmu).

Když je teplo (otáčení v bocích a podřep do rytmu) šup dolů (dupání do rytmu),

kalamajku (otáčení v bocích a podřep do rytmu) tancuju (dupání do rytmu).

Foukání a tanec můžete proložit tleskáním.

Pojďte dál, pojďte dál (tleskání rukama do rytmu),

už začíná karneval (tleskání rukama do stehen).

Už troubějí trumpety (tleskání rukama do rytmu),

šašek dělá přemety (tleskání rukama do stehen).

Pojďte dál, pojďte dál (tleskání rukama do rytmu),

už začíná karneval (tleskání rukama do stehen).

Doufáme, že si maškarní bál užijete. Budeme rádi, pokud nám pošlete foto z vašich maškarních rejdů či tvoření masek. Fotografie můžete přidávat na facebook S knížkou do života nebo je zaslat na e-mail bookstart@knihovnaprelouc.cz. Děkujeme za přízeň a těšíme se, že se už brzy uvidíme.