Noc literatury 2023

21.09.2023

Noc literatury opět ovládla Česko

Ve středu 20. září 2023 se v Praze a dalších 80 městech po celém Česku uskutečnil již 17. ročník oblíbeného literárního festivalu Noc literatury. Série veřejných čtení současné zahraniční literatury v prvních českých překladech se tak svým rozsahem opět stala největší literární událostí v Česku.
I v Přelouči jsme si poslechli tři vybrané ukázky z tvorby tří současných světových autorů na třech zajímavých místech Přelouče. Nejdříve jsme zavítali do ZUŠ Přelouč, kde nám studenti dramatického oboru přečetli úryvek z knihy Měsíční tygr od britské autorky Penelope Lively. Potom jsme se přesunuli jen o pár desítek metrů dál do Divišovy vily. Před úryvkem z knihy Báje o hadím srdci polského autora Radka Raka nás čekalo překvapení v podobě recitace básně Renety u babičky v Přelouči Ivana Diviše, jehož život byl s Divišovou vilou přímo spjat. Poslední ale neméně zajímavou zastávkou byla Galerie současného umění v budově Agry, kde nám regionální autor Michal Zmítko přečetl poslední letošní festivalový úryvek z knihy Čhávata z manéže romského autora Garryho G. Steelea.
Děkujeme milovníkům literatury za účast, předčítajícím za krásný zážitek a v nepolední řadě také těm, kteří nám poskytli azyl - ZUŠ Přelouč, Karlu Koterovi (Divišova vila) a Jiřímu Slavíkovi (Galerie současného umění).