Univerzita třetího věku na výletě

22.05.2024

…aneb ze studentů cestovateli...

Městská knihovna organizuje Univerzitu třetího věku už od roku 2017. Právě uzavřený semestr nám umožnil zkoumat téma cestování, a to z mnoha různých úhlů pohledu. Toho jsme využili i při plánování našeho závěrečného výletu. Napadlo nás totiž prozkoumat nejbližší okolí našeho města a podívat se na náš region očima cestovatele. Dají se tu vůbec zažít a objevit zajímavé věci? Můžeme tu potkat zajímavé osobnosti?
V úterý 14. 5. jsme společně vyrazili směrem na Záboří nad Labem, kde nás čekala prohlídka včelařství pana Pospíšila. Zrovna probíhala akce Den otevřených úlů, a tak jsme využili šance do včelínů opravdu nahlédnout. Med nám chutnal, informace byly zajímavé, včely se k nám chovaly laskavě a nikdo z nás nedostal žihadlo. Co víc si na začátek výletu přát.
Zastávka na oběd v Kutné Hoře hýřila sluníčkem, každý si vybral podle své chuti, a pak už jsme zamířili do Tasic, kde se skrývá klenot sklářského řemesla. Stará sklárna nás rozhodně nezklamala. Od dob, kdy tam byl natočen seriál o skláři Jakubovi a jeho rodině, se mnoho nezměnilo. Prováděl nás sám majitel a bylo vidět, že je na svou sklárnu hrdý. Pokud budete mít volno o některém víkendu, mrkněte na jejich webové stránky, určitě tam objevíte něco zajímavého i pro sebe. Někteří z nás neodolali ani nabídce v místní prodejně sklářských výrobků.
Naše další cesta vedla na farmu v nedalekých Krasoňovicích. Mladá rodina tam hospodaří v mezích ekologické udržitelnosti a nám se až tajil dech při líčení jejich každodenních povinností. A to celé rodiny, bez ohledu na věk. Snad jen ten nejmenší roční klouček byl trochu omlouván, i když na traktoru už s tatínkem párkrát jezdil. V takovém hospodářství je stále práce až nad hlavu. A přece byla farma krásně upravená a udržovaná. Dokonce tam funguje i prodej ze dvora. Mají například výborné sýry. A u rybníka by se sedělo moc hezky i navečer, ale jeli jsme dál.
Poslední zastávka byla v Bukovině u Přelouče. Víte, že tam pečou štrůdl paní mlynářky? A že tam je krásný rybník a v bývalém mlýně expozice o historii mlynářství? My už to víme a děkujeme do Bukoviny za milé přivítání a laskavé pohoštění.
Večer jsme přijeli do Přelouče plni zážitků a můžeme potvrdit, že náš region má cestovatelům opravdu co nabídnout.