Zahradní burza knih

19.09.2022

Že mají knihy obíhat mezi čtenáři a ne ležet na zaprášené polici, to si myslíme nejen my knihovníci, ale také řada majitelů domácích knihoven. Proto pořádáme každý rok čtenářskou burzu knih. Zájemci mohou své knihy nabídnout ke koupi jiným a zároveň se mohou podívat, zda by u dalších prodejců neulovili něco zajímavého do své knihovny.
Akce se vždy těší velkému zájmu, především kvůli pestrému výběru a také velmi nízkým cenám nabízených knih. Například pro rodiče menších dětí je jistě radost nakupovat krásné dětské knihy za 20,- nebo 30,- Kč. A v rodinách s odrostlými dětmi se zase uvolní místo pro dobrodružnou nebo naučnou literaturu, která se na naší burze také pravidelně objevuje.
Stejně tak si mohou udělat radost i dospělí, třeba kuchařkou nebo detektivkou. Prostě každý si najde to svoje a ani ho to moc nestojí.
Letos jsme se rozhodli zariskovat. Věděli jsme, že by týden, ve kterém se bude konat 28. ročník udílení cen Františka Filipovského, měl být deštivý. Ale loňská zahradní knižní burza byla natolik úspěšná, že jsme knihy i letos v sobotu 17. září vynosili za Záložnu pod širé nebe. A risk nám vyšel. Počasí sice občas zahrozilo, ale během celé prodejní akce jsme naše zakrývací plachty nemuseli vůbec použít.
Radost si letos nákupem knih udělali nejen naši čtenáři a občané z Přelouče, ale i mnohé návštěvy, které do Přelouče zajíždějí k příbuzným právě jen o tomto svátečním víkendu. Zájem kupujících potěšil kromě nás hlavně prodávající, protože pro milovníka knih je jistě příjemnější prodat oblíbenou knihu za 10,- Kč do dobrých rukou dalšího majitele, než ji dávat do sběru.
Pokud máte i vy doma knihy, ať už prostě přečtené, nebo zděděné, už teď vás zveme na naši příští čtenářskou knižní burzu. Termín konání budeme s předstihem oznamovat na plakátech i v Roštu, protože víme, že není snadné knihy přebrat, opatřit cenovkami a rozloučit se s nimi.